Krajeński Festiwal Chórów

Co roku, w trzecią niedzielę października, odbywa się w góreckiej świątyni Krajeński Festiwal Chórów pod hasłem: „Kto śpiewa, dwa razy się modli.” Organizatorami Festiwalu są: Oddział Nadnotecki Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Pile oraz Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej.

Górecki zespół klasztorny, dzięki swojemu położeniu z dala od dużych miast i szlaków komunikacyjnych, stanowi oazę spokoju i modlitewnej kontemplacji. Jest to miejsce najstarszego na ziemiach polskich objawienia Matki Bożej, którą licznie odwiedzają pielgrzymi, czcząc Ją jako Matkę Bożą Górecką, Królową Krajny.

W spotkaniu udział biorą, przede wszystkim, chóry Oddziału Nadnoteckiego PZChiO oraz zespoły spoza naszego regionu. Nie mają one charakteru konkursowej rywalizacji. Każdy chór przygotowuje 2-3 utwory muzyki sakralnej. Rozpoczynamy mszą św. Oprawę muzyczną przygotowują chóry.

Zbiorowy zespół, wszystkich uczestników, wykonuje części stałe mszy: A. Chlondowskiego Missa Angelorum Custodium albo Missa Orientalia J. Sykulskiego. Po mszy św. następują indywidualne prezentacje zgłoszonych zespołów. Każdy chór wykonuje 2 lub 3 utwory (uzależnione to jest od ilości zgłoszonych zespołów). Dyplom uczestnictwa i podziękowanie jest miłą pamiątką z Góreckiego Sanktuarium.

Spotkania mają swą niepowtarzalną atmosferę i urok wspólnego, chóralnego muzykowania.

Organizacją spotkań zajmuje się p. Tadeusz Dobek:    tel. 609 656 202; tel. dom. 67/ 263 35 01

Galeria zdjęć z roku 2010

Najbliższy - XX Festiwal Chórów
w Górce Klasztornej
odbędzie się 21 października 2012 r.